hoved
valg
3
Du skal lidt ned for at se den side du vælger i menuen!
Byråd
Facebook
Forside og nyheder
Foldere
Instagram
Kalender
Kandidater
Kontakt
Link
Lokale økologer
Om os
Oversigt
Rettigheder i kommunen
Solidariske økonomier
Støt Enhedslisten
Støt hjælpe-organisationerne
Twitter
Udvalg
Underskriftsindsamlinger
Vigtige citater fra
nyhederne

Vi mener
YouTube
Du kan få vores elektoniske kalender på din telefon, computer eller tablet, klik her
Kalenderen - er sidst opdateret d. 9/11-2017.
ok Klik på RSS eller se DR om brug af RSS
Du kan også finde os på snapchat.

 

Enhedslisten - De rød-grønne - Esbjerg

Ønsker alle en god rød jul og et godt nytår.

Medlemsmøde tirsdag d. 9 januar

Sted: 3F Esbjerg Transport, Nyhavnsgade 25,
6700 Esbjerg Tid: kl. 19. Hovedemne: Forslag til Årsmødet. læs mere her

 

Forsiden > Kandidater Bliv medlem - Kontakt - Oversigt

Kandidater til byrådsvalget tirsdag d. 21. november 2017:

1. Sarah Nørris, 38 år, Esbjerg V. (Sædding),
radiograf, Esbjerg
Medlem af:
Økonomiudvalget
KL Kommunalpolitisk Topmøde
Kommunekontaktråd Syddanmark
40 12 21 55
sac1@esbjergkommune.dk

2. Sabrina Louise Christiansen, 22 år, Esbjerg (midtby),
HF-studerende, 51 90 68 61
sabrinac@live.dk

3. Thomas Hauger, 73 år, Ribe,
tidl. Generalsekretær for Dansk Amatørteater Samvirke
thomas@hauger.dk

4. Niels Christian Petersen, 65 år, Esbjerg (midtby), pensioneret flymekaniker,
nch.petersen@gmail.com

5. Solvejg Lønne Sørensen, 56 år, Esbjerg,
pædagog,
61solvejg@gmail.com

6. Jacob Meier, 39 år, Esbjerg,
formand 3F Esbjerg,
jacob.meier@3f.dk

7. Ildiko Kovacs, 48 år, Esbjerg N.,
socionom og socialrådgiver,
jag.ildiko@gmail.com

8. Erik Tiedgen, 46 år, Esbjerg Ø.,
svejser,
ertie@esbjergkommune.dk

9. Venus Athena Vangsgaard Fabricius, 20 år, Esbjerg Ø, sociologistuderende,
venusfabricius@gmail.com

10. Frederik Kjeldsen Hertz, 20 år, Esbjerg,
højskoleelev og musiker
frederikkjeldsen97@hotmail.com

11. Lærke Louise Pippin Petersen, 19 år, Esbjerg (midtby), IB-studerende,
laerkeungen@gmail.com

12. Poul Eck Sørensen, 64 år, Esbjerg,
konsulent Vejen og Billund Lærerkreds,
poul@peaceweb.dk

13. Rasmus Guldborg Pedersen 29 år, Esbjerg (midtby), datamatiker,
owrflow@gmail.com

14. Ruth Mikel Jensen, 68 år, Esbjerg (Midtby),
pensioneret lektor,
rutmikeljensen6@gmail.com

15. Lars Mogensen, 40 år, Esbjerg V. (Sædding),
web-udvikler og projektleder,
larsmog@gmail.com

16. Lisbet Skou, 63 år, Esbjerg (Midtby),
industrilaborant,
lisbet@skou.mail.dk

17. Thormod H.S. Jensen, 60 år, Esbjerg,
psykolog,
thormod@esenet.dk

18. John Littau, 64 år, Esbjerg Ø,
tidl. lagermedarbejder,
johnlittau.esbjerg@gmail.com

Ifølge vore vedtægter stiller de op på partiliste,
se websiden om os.

Sidens top

 

Folketingskandidater i Sydjylland

Vedtaget på storkredsmøde den 20. august 2017.

1) Henning Hyllested, MF.
Esbjerg By
Tlf. 33 37 50 10 – henning.hyllested@ft.dk

2) Rasmus Vestergaard Madsen
Kolding Nord
Tlf. 26 59 51 31 – vestergaard186@hotmail.com

3) Sarah Nørris
Sønderborg
Tlf. 40 12 21 55 – sarah@rafus.dk

4) Claus Højsgaard
Tønder
Tlf. 91 15 15 00 - c.hojsgaard@bbsyd.dk

5) Jens Bundgaard Nielsen
Aabenraa
Tlf. 30 91 42 29 – post@jensbundgaardnielsen.dk

6) Maya-Louise Ryom Nielsen
Vejen
Tlf. 28 56 59 39 – mayaryomdk@gmail.com

7) Kirsten Cordtz
Fredericia
Tlf. 61 41 32 88 –cordtzkirsten@gmail.com

8) Arne Callesen
Varde
Tlf. 75 26 45 19 – callesen1@hotmail.dk

9) Sabrina Louise Christiansen
Esbjerg Omegn
Tlf. 51 90 68 61 – sabrinac@live.dk

10) Mathias Christiansen
Haderslev
Tlf. 28 20 34 11 – mathiasdc@hotmail.com

11) Benny Dall
Kolding
Tlf. 27 44 08 44 – republikken2002@yahoo.dk

12) Lasse Egelund
Vejle Nord, Vejle Syd
Tlf. 30 29 75 87 – lasseegelund@gmail.com

 

Sidens top

 

 

Kandidatliste Region Syddanmark tirsdag d. 21. november 2017:

1) Vibeke Syppli Enrum
Svendborg
E-mail: vse@live.dk
Tlf: 20 46 06 03

2) Lars Mogensen
Esbjerg
E-mail: larsmog@gmail.com
Tlf: 28 24 75 01

3) Maya-Louise Ryom Nielsen
Vejen
E-mail: mayaryomdk@gmail.com
Tlf: 28 56 59 39

4) Per Holscher
E-mail: per.holscher@gmail.com
Tlf: 23 96 83 20

5) Birthe Oesterling Andersen
E-mail: birtheoa@gmail.com
Tlf: 29 29 73 78

6) Michael Martin Jensen
E-mail: mmjarkitekt@gmail.com
Tlf: 22 93 81 10

7) Ingelise Hansen
E-mail: ilh16@hansen.mail.dk
Tlf: 21 79 67 58

8) Kirsten Lundgaard
E-mail: kulu@post.tele.dk
Tlf: 30 43 05 83

9) Ebbe Munk
E-mail: mail@ebbemunk.dk
Tlf: 61 70 68 65

10) Morten Pabst Petersen
E-mail: mopet1313@GMAIL.COM
Tlf: 60 47 02 14

11) Sabrina Louise Christiansen
E-mail: sabrinac@live.dk
Tlf: 51 90 68 61

12) Claus Larsen
E-mail: clalar@live.dk
Tlf: 61 15 52 60

13) Jakob Borgensgaard
E-mail: borgensgaard1@gmail.com
Tlf: 21 77 21 21

14) Jutta Lundqvist Nielsen
E-mail: jln52@hotmail.com
Tlf: 31 75 74 44

15) Mads Meiltoft Jørgensen
E-mail: mads.meiltoft@gmail.com
Tlf: 26 99 58 20

16. Steven Johannes Legêne, Hønsehaven, Stenstrup
17. Flemming Leer Jakobsen, Vejle
18. Jette Borch, Aabenraa
19. Godette Walmod, Odense
20. Lars Bennedbæk, Nyborg
21. Lisbeth Piezsak, Svendborg
22. Bent Yde, Esbjerg
23. Brian Gormsen, Aabenraa
24. Mads Walmod, Odense
25. Benny Pieszak, Nyborg
26. Reza Javid, Odense
27. Arne Lindberg Callesen, Varde
28. Johanna-Maria Precht, Sønderborg
29. Lars Nielsen, Fanø
30. Mie Jensen Bogense
31. Ulf V. Olsen, Odense
32. Lene Syppli Nielsen, Aabenraa
33. Kirsten Cordtz, Fredericia
34. Lasse Egelund, Vejle

Opstillet på partiliste

 

Kontakt:

 

Jeg har en sag, som jeg mener,
at Enhedslisten Esbjerg bør tage stilling til. Skriv til esbjerg@enhedslisten.dk

Bliv medlem klik her

 

Bestyrelsen i Esbjerg og Fanø afdeling:

Poul Eck Sørensen
61 67 82 49
esbjerg@enhedslisten.dk
Kontaktperson

Lisbet Skou
esbjerg@enhedslisten.dk
Kasserer

Niels Christian Petersen
nch.petersen@gmail.com
31 24 54 01

Marianne Sylvia Petersen
mariannesylviapetersen@gmail.com
27 85 65 85

Ruth Mikel Jensen
ruthmikeljensen6@gmail.com
29 84 23 76

Thormod H S Jensen
thormod@esenet.dk
26 28 64 09

 

Sidens top

 

Afdelings udvalg

Kontaktpersoner til afdelings udvalg - Klik her

 

Socialistisk Ungdomsfront, SUF:

Phillip Rumpelthiin
50 13 50 19
esbjerg@ungdomsfront.dk
Kontaktperson
SUF Esbjerg og Jylland Syd

 

Afdelings mand i Regionsbestyrelsen

Niels Christian Petersen
nch.petersen@gmail.com
31 24 54 01

Lars Mogensen
larsmog@gmail.com
Tlf. 28 24 75 01

 

Vores kontakt til hovedbestyrelsen

Rasmus Falck Østergaard
24 52 41 48
rasmusf@enhedslisten.dk

Sidens top

 

Folketingsmedlem Sydjyllands storkreds

Henning Hyllested
33 37 50 10
Henning.Hyllested@ft.dk

 

Medlem af regionsrådet Syddanmark

Vibeke Syppli Enrum
20 46 06 03
vse@live.dk

 

Regionale organisations-koordinator

Marianne Pacarada

Regional Organisationskoordinator

Ansvarsområder
Afdelingerne i Syd- og Sønderjylland samt Langeland-Strynø og Ærø. Understøtter afdelingernes og det regionale arbejde.

Kontakt
Absalonsgade 26, 5000 Odense C
E-mail: marianne.p@enhedslisten.dk
Mobil: 22 49 05 20

Telefontider
Alle hverdage kl. 16.00 – 18.00 samt
Onsdage kl. 10.00 – 15.00 og
Fredage kl. 9.00 – 15.00

Møder efter aftale.

 

Byrådsmedlemmer Esbjerg

 

Sarah Nørris Christensen
40 12 21 55
sac1@esbjergkommune.dk
Medlem af:
Økonomiudvalget
KL Kommunalpolitisk Topmøde
Kommunekontaktråd Syddanmark

Erik Tiedgen
21 68 23 61
ertie@esbjergkommune.dk
Medlem af:
Børn & Familieudvalget

Sidens top

 

Hjemmesiden

Multimediegruppen står for hjemmesiden.

Forslag / rettelse kan du sende til Poul Eck Sørensen på poul@peaceweb.dk

 

 

 

Oversigt:

 

About us

 

Byråd

 

Facebook

 

Forside

 

Instagram

 

Kalender 2016 - 2017

> April 2015 - april 2016

> April 2016 - april 2017

> April 2017 - april 2018

 

Kontakt

(spalte til venstre herfor)

 

Link

 

Lokale økologer

 

Nyheder

> 3. Vedenskrig - Hvordan undgår vi den?

> 30 timers arbejdsuge.

> 30'erne - er de på vej tilbage?

> Banker

> CETA og TTIP

> EU

> Fagforeninger

> Fatigdom

> Feminisme - To forslag stillet over for hinanden.

> Flygtninge

> Foldere

> Kurdere

>> Lande

>> Syrien

>> USA

> Love

> Miljø

> Nyliberalisme

> Offentlig ansat

>> Partier

>> Dansk Folkeparti

>> Socialdemokraterne

> Populisme

> Racisme

> Sikkerhedspolitikl

> World Social Forum

 

Om os

 

Oversigt

(denne spalte)

 

Twitter

 

Udvalg

 

Vi mener

Facebook - Enhedslisten Esbjerg på Facebook

Instagram - Enhedslisten Esbjerg på Instagram

Twitter - Enhedslisten Esbjerg på Twitter

YouTube - Enhedslisten Esbjergs YouTube kanal, med mange videoer optaget af os selv.

 

2017 i medierne mm:

> Januar - februar

> Marts - april

> Maj - juni

> Juli - august

> September - oktober.

> November - december

 

2016 i medierne mm:

> Januar - februar

> Marts - april

> Maj - juni

> Juli - august

> September - oktober

> November - december

Video mm

> Video mm:

Der er tale om andres optagelser og Bent Ydes optagelser (inden 2016 - herefter skal du finde vore optagelser på vores YouTube kanal)

 

YouTube

 

Sidens top

 

demo

 

Sidens top

 

hoved